ANCA’s Aram Hamparian interviewed by journalist Aris Nalci of Turkey’s T24

News

Question #1) What is the Armenian lobby in the US?

Hamparian: The Armenian lobby is – at its heart – an American lobby, driven by US citizens of Armenian heritage and supported by our fellow citizens who believe that US interests and American values are advanced by policies that prevent genocide, promote human rights, advance self-determination, and strengthen bilateral ties with Armenia. The Armenian Lobby is, conceptually, a concerted effort to leverage our community’s civic resources, within our democratic system, to align US policy with shared American and Armenian values.

Question #2) Why are Armenians lobbying? Why is this lobbying needed?

Hamparian: The North Star of the Armenian Lobby is the survival and long-term viability of the Armenian nation. We provide a 360 degree defense against regional interests threatening our homeland, while a the same time building up Armenia and Artsakh.

Question #3) Turkish Minister of Foreign Affairs Cavusoglu and others often mention that the Armenian lobby cooperates with the Gulen movement in US? Is this true? If so, at which levels?

Hamparian: We frequently find ourselves fighting against the Gulen movement’s anti-Armenian attacks, including their efforts to block truth and justice for the Armenian Genocide or to oppose freedom for Karabakh.

Question #4) Do you have contacts and relations with Turkish and Kurdish politicians? If yes, What are your demands from them?

Hamparian: We have meaningful ties with the HDP, including with their Washington, DC office. We have a productive discourse on a broad range of issues, including efforts toward a just resolution – in Turkey and internationally – for the Armenian Genocide.

Photo: Aram Hamparian

Ermeni lobisi yöneticisi: Sık sık Gülen hareketinin anti-Ermeni saldırılarıyla karşılaşıyoruz

Ermeni lobisi Türkiye dış politikasının korkulu rüyalarından biri. Belki de en büyüğü. 2015’te Türkiye’nin dış politikasında attığı adımlara bakılırsa da hükümetin en gözde hedeflerinden biri. Son dönemlerde de ‘paralel yapıyla’ bağladılar ilişkileri.

“Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” sloganı için “Bizim milliyetçilik damarımıza dokunmasınlar” diyen Deniz Baykal, AİHM’ye giden Ermeni vakıfları için “Yargı yolu kapanmışsa yolunuz AİHM’dir” diyen yolsuzluktan ‘temizlenen’ Egemen Bağış’ın her fırsatta Ermenileri hedef gösterircesine saldıran Doğu Perinçek’in arkasında Strazburg’da sıralarını almaları Türkiye’nin de en az diğer lobiler kadar lobiciliği sevdiğini anlatıyor bir yandan da.

Peki kim bu Ermeni lobisi?

Ne iş yapar?

Gülen Cemaati ile gerçekten de bu kadar içli dışlı mıdır?

Sorularımızın cevaplarını en basit şekilde ve doğrudan ABD’deki ‘Ermeni lobi’si “Armenian National Comitee of America” (ANCA) yöneticisi Aram Hamparian verdi.

Ermeni lobisi?

Ermeni lobisi deyince akla ilk olarak ‘öcü’ geliyor Türkiye’de. 1960’lardan bugüne iç siyasette korkutucu bir öğe olarak kullanılan lobiler aslında Türkiye’de olmasa da dünyada siyaset yapan/satan şirketler.

– Ermeni lobisi – adı da üstünde- bir Amerikan lobisidir. Ermeni mirasına sahip olan ABD vatandaşları tarafından yürütülen, Bileşik Devletler’in ve Amerikan değerlerinin soykırımcı politikalara engel olması, insan haklarına desteklemesi, öz yönetime sahip çıkması ve Ermenistan’la ikili ilişkilerin kurulmasını amaçlayan bir Amerikan lobisidir.

Ermeni lobisi, kavramsal olarak, toplumumuzun sivil kaynaklarını,demokratik sistemimiz içerisinde, bir kaldıraç olarak kullanmaya çabalayan, paylaşılan Amerikan ve Ermeni kültürleri ışığında ABD siyasetine yön vermeye çalışan bir kurum

Ermeniler neden lobi yapıyor? Neden gerekli?

– Ermeni lobisinin Kuzey Yıldızı, Ermeni ulusunun uzun vadede hayatta kalmasını ve yaşayabilirliğini artırmak. Anayurdumuzu çevreleyen bölgesel tehditlerle ilgili 360 derece savunma ihtiyacını karşılıyoruz. Aynı zamanda da Ermenistan ve Artsakh’ta (Dağlık Karabağ) gelecek inşâsını destekliyoruz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve birçok Türkiyeli siyasetçi Ermeni lobilerinin Gülen hareketi ile bağlantısı üzerine vurgu yapıyor sık sık. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bağlantınız var mı? Varsa hangi boyutta?

– Sık sık kendimizi Gülen Hareketi’nin anti-Ermeni saldırılarıyla karşılaşıyoruz.

Ermeni soykırımı konusunda adaletin sağlanmasına engel olmak ve Karabağ’ın bağımsızlığına karşı çıktıkları zamanlarda özellikle.

Türk ve Kürt siyasetçilerle görüşüyor musunuz?

– HDP ile, Ermeni soykırımı ile ilgili konularda ve onların çabaları ile ilgili üretken bir söylem içerisinde bazı konularda temasımız var.

Aris Nalcı