Avrupa Ermeni Federasyonu’ndan HDP’ye Sürpriz Destek!

Avrupa’daki Ermeni diasporası HDP’ye oy istedi. HDP’nin sözde Ermeni soykırımını da neden savunduğu ortaya çıktı.

(haberturkdunyasi.com) Avrupa Ermeni Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, “Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarına 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy vermeleri çağrısı yapıyoruz. Federasyonumuzun HDP’ye desteği ortak çıkarı ilgilendiren birçok konuda paylaşılan değerler ve yaklaşımlara dayanmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada Ermeni Federasyonu’nun HDP’yi Türkiye’de “ilerici bir güç” olarak gördüğü ve bu partinin bazı etnik Ermenileri milletvekilliğine aday göstermesini desteklediği belirtildi.

Ermeni Federasyonu’nun açıklamasında “TBMM’de bir HDP grubu özgürlük, eşitlik, barış ve adaletten yana bir partinin mevcudiyeti anlamına gelecektir” denildi.

Avrupa Ermeni Federasyonu, kuruluşundan itibaren diyalog içinde bulunduğunu belirttiği HDP’ye seçimlerde başarı diledi.

Avrupa Ermeni Federasyonu’ndan HDP’ye destek

EAFJD, Avrupa’da bulunan tüm Türkiye yurttaşlarına seçimlerde HDP’ye oy vermeleri yönünde çağrıda bulundu

(t24) Avrupa’daki etkin Diaspora kuruluşlarından biri olan Adalet ve Demokrasi için Avrupa Ermeni Federasyonu (EAFJD) 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) desteklediklerini açıkladı.

Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel merkezli olan EAFJD, Avrupa’da bulunan tüm Türkiye yurttaşlarına seçimlerde HDP’ye oy vermeleri yönünde çağrıda bulundu.

Hrant Kasparyan’ın Demokrat Haber’de yayımlanan haberine göre, HDP ile genel birçok konuda karşılıklı olarak ortak değerleri paylaştıklarını kaydeden EAFJD açıklamasında, “İnanıyoruz ki HDP, Türkiye halklarının anadil, kültürel, dini ve mezhepsel hak mücadelesinde ilerici bir güç” dedi.

HDP ile kuruluş aşamasından bu yana diyalog halinde olduklarını belirten EAFJD, HDP’nin Ermeni milletvekili adaylarını da desteklerini açıkladı.

Türkiye makamlarından özgür ve adil bir seçim ve oylama süreci beklediklerini ifade eden EAFJD, seçim seyrinin takipçisi olacaklarını kaydetti.

EAFJD, seçimlerde HDP’ye başarılar dilediği destek açıklamasında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde HDP’nin bulunması, özgürlük, eşitlik, barış ve adalet için bir partinin Meclis’te var olacağı anlamına gelecektir” ifadelerine yer verdi.