Armen Artwich: Ludobójstwo Ormian było kulminacją nieszczęść

(Ormiański Komitet Narodowy Polski) – Ludobójstwo Ormian w Imperium Osmańskim w trakcie pierwszej wojny światowej było kulminacją nieszczęść, które spadały na ten naród na przestrzeni dziejów – powiedział w Polskim Radiu 24 Armen Artwich, wiceprezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

Ormianie rozpoczynają rocznicowe obchody upamiętniające ludobójstwo dokonane na ich narodzie. W tym roku mija sto lat od zamordowania przez Turków ponad półtora miliona Ormian. Uroczystościom upamiętniającym tę tragedię będą towarzyszyły debaty, spotkania oraz nabożeństwa w polskich kościołach. Mimo stu lat od tragedii Turcja nie chce się przyznać i rozliczyć tej zbrodni, a rząd w tym kraju oficjalnie twierdzi, że tureccy Ormianie padli ofiarą epidemii podczas ewakuacji frontu. Z powodu takiego stanowiska Armenia nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Turcją.

Gość Polskiego Radia 24 Armen Artwich, wiceprezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich powiedział, że Armenia jako pierwsza uznała chrześcijaństwo jako religię państwową.

– Armenia przez wieki ze względu na swoje położenie geograficzne, przez wieki, borykała się z różnymi problemami ze strony swoich sąsiadów. Ludobójstwo Ormian w Imperium Osmańskim w trakcie pierwszej wojny światowej było kulminacją nieszczęść, które spadały na ten naród na przestrzeni dziejów – wyjaśnił rozmówca.

Symboliczna data

Armen Artwich wyjaśnił dlaczego główne uroczystości zaplanowano na 24 kwietnia. W tym dniu sto lat temu, w Stambule, aresztowano intelektualistów ormiańskich, których następnie zgładzono.

– Ormianie ginęli, bo byli chrześcijanami. Wszystko zaczęło się od eksterminacji elit. Kolejnym etapem był atak na armię turecką, w której byli ormiańscy żołnierze. Ludność ormiańska była bezbronna, a schemat takiego ludobójstwa powtarzał się przez kolejne lata – powiedział Armen Artwich.

W sobotę w warszawskim Domu Spotkań z Historią w południe rozpocznie się “Dzień ormiański”, zaś w niedzielę o 15.30 w kościele ojców paulinów odprawiona zostanie msza w intencji ofiar ludobójstwa. Nabożeństwo poprowadzą arcybiskup Rafael Minassian oraz kardynał Kazimierz Nycz.

Polskie Radio 24/op

Foto: Armen Artwich